Zde Vám představíme referenční projekty architektonických ateliérů, které se přihlásily do architektonické soutěže k projektu Nové Bazaly. Jedná se o deset studií, která byla 18. 2. 2025 vybrána Radou města Ostravy, aby se architektonické soutěže zúčastnila.
Zároveň dáváme čtenářům příležitost, aby se s konkrétními architektonickými kancelářemi postupně seznámily prostřednictvím krátkých profilových textů.
Architektonická stránka projektu Nové Bazaly je krajně důležitá. Stadion totiž nemá být „pouze" špičkovým sportovištěm podle nejpřísnějších současných standardů, ale také jednou ze stavebních dominant města, stejně jako místem k setkávání a komunitnímu životu.
Stadion San Mamés (Španělsko)
Autor:
IDOM Consulting, Engineering, Architecture S.A.U.
Stadion San Mamés je situován na okraji městské zástavby rozlehlé čtvrti ve městě Bilbao. Budova s výhledem na říční ústí je architektonický výrazná a nepřehlédnutelná, zároveň však respektuje ostatní stavby této městské části.
Projekt v sobě zahrnuje silnou přidanou hodnotu, co se týče pohybu v prostoru. Velká okna rámovaná červenou barvou svým provedením stadion dovedně propojují s městem a se svým okolím. Na jednom z oken je znázorněn klubový znak, promítaný pomocí LED technologie. Panely EFTE, tvořící bílou fasádu, se zase mění z bílé barvy na jakoukoliv představitelnou kombinaci tvarů a barev.
Design nového stadionu s kapacitou 53 332 diváků splňuje požadavky na stadion „elitní kategorie“, což znamená nejvyšší hodnocení podle standardů UEFA. Komplex slouží také k doplňkovému využití coby muzeum, nákupní zóna, prostor pro kavárny a restaurace nebo konferenční i zasedací místnosti.
Národní stadión Mané Garrincha (Brazílie)
Autor:
gmp Architekten
Vznikl na místě stadionu Mané Garrincha pro Mistrovství světa ve fotbale 2014. Stavba proto odkazuje na tradici této lokality. Jakožto největší stavba ve městě je umístěna v centrální části kapitolu Brasília.
Národní stadion Mané Garrincha ve městě Brasília
Foto: Marcus Bredt
Jedná se o nepřehlédnutelný architektonický monument, který však svým uspořádáním vhodně zapadá do tamního městského kontextu. Střed stadionu v podobě velké mísy je obklopen kolonádou jednotlivých sloupů. Dvouvrstvá struktura kruhově zavěšené střechy se skládá z pevných polykarbonátových desek a sklolaminátové tkaniny potažené PTFE.
Stadion Tammela (Finsko)
Autor:
JKMM Architects
Jedná se o první finský hybridní fotbalový stadion dokončený na jaře 2024 ve čtvrti Tammela v Tampere. Poskytuje vysoce kvalitní zázemí pro sportovní aktivity místních obyvatel i výjimečné fotbalové zážitky pro 8 000 diváků.
Stadion Tammela lze považovat za „tichou“městskou dominantu: tím, že je méně památkou a více tajným cílem, svatyní fotbalu, je jeho existence zřejmá až při vstupu do něj. Díky robustní koncepci je stadion Tammela odvážným a neotřelým příspěvkem k finskému urbanismu.
Stadion Tammela
Foto: Tuomas Uusheimo
Stadion je součástí hybridního bloku o rozloze téměř 50 000 m2. Doplňuje městskou strukturu a skládá se z osmi vzájemně propojených parcel, včetně fotbalového stadionu, pěti obytných budov, obchodního centra a parkovacích objektů.
Stadion Tammela lze považovat za „tichou“městskou dominantu: tím, že je méně památkou a více tajným cílem, svatyní fotbalu, je jeho existence zřejmá až při vstupu do něj. Díky robustní koncepci je stadion Tammela odvážným a neotřelým příspěvkem k finskému urbanismu.
Bolívarův stadion (Bolívie)
Autor:
L35 Arquitectos S.L.P.
Nový Bolívarův stadion, který se nachází uprostřed historické čtvrti Tembladerani v La Pazu, vyrostl na stejném místě jako ten původní. Jeho kapacita se zvýšila na 20 000 míst.
Do návrhu týmu, vybraného v mezinárodní soutěži, se podařilo vměstnat potřebné kapacity a počet míst k sezení tím, že se hrací plocha zvedla na novou úroveň.
Bolívarův stadion
Foto: L35 Arquitectos S.L.P.
Došlo k lepšímu propojení s okolními ulicemi a přibyl další prostor pod ním, což je na tak úzkém pozemku klíčové. Hlavní roli v konfiguraci nového stadionu hraje výrazná betonová konstrukce.
Mohutné fasetové sloupy podpírají horní úrovně nad boční tribunou, která obsahuje vertikální propojení. Tato obnažená struktura vyniká v krajině kolem La Pazu a zároveň splývá s okolím.
Stadion Optus (Austrálie)
Autor:
Arup International Projects Limited
Stadion Optus v Perthu zprostředkovává výjimečnou atmosféru a zážitky - ať už fanoušci sledují kriket, australský fotbal, atletiku, fotbal nebo zábavné akce.
Stadion Optus
Foto: Arup International Projects Limited
Společnost Arup poskytovala multidisciplinární služby od inženýrského návrhu až po technické dokončení v roce 2017, včetně stavebního, geotechnického, konstrukčního, fasádního a dopravního inženýrství, návrhu hřiště a modelování pohybu chodců. Stadion je navržen pro počáteční kapacitu 60 000 míst a je zajištěn pro případné budoucí rozšíření o 10 000 míst.
Stadion doplňují okolní dětská hřiště, komunitní ovál, kavárny, restaurace a další infrastruktura, kterou lze využít ve dnech konání akcí i mimo ně.
Stadion Aarhus (Dánsko)
Autor:
Zaha Hadid Architects
Zaha Hadid Architects ve spolupráci se společnostmi Sweco a Tredje Natur navrhli nový stadion v Aarhusu, který má nenásilně splynout s okolním lesem Marselisborg. Projekt je v současné době ve výstavbě.
Stadion Aarhus
Foto: Zaha Hadid Architects
Stadion, přezdívaný „Lesní aréna“, svou architekturou napodobuje vzrostlé stromy s vertikálními dřevěnými žebry tvarujícími fasádu a střechu. Jeho jednopatrové sedadlové uspořádání umocňuje atmosféru během zápasů, přibližuje fanoušky hře a podporuje pocit sounáležitosti.
Stadion, přezdívaný „Lesní aréna“, svou architekturou napodobuje vzrostlé stromy s vertikálními dřevěnými žebry tvarujícími fasádu a střechu. Jeho jednopatrové sedadlové uspořádání umocňuje atmosféru během zápasů, přibližuje fanoušky hře a podporuje pocit sounáležitosti.
Srbský národní stadion (Srbsko)
Autor:
Fenwick Iribarren Architects
Architektonická kancelář Fenwick Iribarren Architects byla pověřena vypracováním projektu nového srbského národního fotbalového stadionu v Bělehradě. Stadion má být zároveň pomyslným motorem rozvoje nové čtvrti na kraji města kolem řek Sávy a Dunaje.
Srbský národní stadion
Foto: Fenwick Iribarren Architects
Stadion s kapacitou 52 000 míst splňuje požadavky na pořádání zápasů národního týmu i významných mezinárodních událostí UEFA/FIFA. Stavba má být odrazem nových hodnot, připravených se prosadit v srbské společnosti. Ty by se daly shrnout do mezinárodně rozpoznatelné výjimečnosti a vysoké kvality designu založeného na ekologii a udržitelnosti
Budova s kruhovým půdorysem byla navržena se třemi zelenými prstenci propojenými s komunikačními plochami, kterými mohou návštěvníci stadionu procházet. Tribuny a další prostory uvnitř stadionu splňují všechny parametry, které zaručují odpovídající funkčnost v průběhu zápasových dnů.
Fotbalový stadion RING Maribor (Slovinsko)
Autor:
Studio Perspektiv s.r.o. a OFIS architekti d.o.o.
RING byl vstupní název architektonické soutěže v roce 1998. Areál byl využíván jako multifunkční sportovní hřiště nacházející se v centru města Maribor. Podél jedné strany hřiště byla v šedesátých letech postavena malá tribuna s mohutnou betonovou obloukovou střechou nad ní.
Fotbalový stadion RING Maribor
Foto: Tomaz Gregorić
Soutěžní zadání požadovalo přístavbu ke stávajícímu betonovému plášti ze šedesátých let, přidání dalších 12 000 míst k sezení s dalším programem pro veřejnost; čtyři tělocvičny, fitness-klub, bazény, obchody a restaurace. Dohromady měly tvořit nový fotbalový stadion podle nových pravidel FIFA.
Koncepce rozděluje dva funkční celky; objem veřejného programu a tribuny pro diváky ve dvou odlišných podobách.
Jako kontrast k obdélníkové základně je hlavním architektonickým prvkem projektu zvlněný prstenec, který objímá tribuny po celém obvodu. Prstenec slouží jako chodba a nabízí prostory pro další program. Současně je konstrukčním nosičem průsvitné střechy, která se vznáší nad mořem.
Raiffeisen Arena Linec (Rakousko)
Autor:
querkraft architekten zt gmbh a RAUM +/RAUMKUNST ZT GmbH
Nová Raiffeisen Arena pro prvoligový fotbalový klub Lask v Linci nabízí fanouškům výjimečný fotbalový zážitek. Coby atraktivní a funkční veřejné místo stadion představuje významnou hodnotu pro zdejší veřejný prostor.
Raiffeisen Arena Linec
Foto: RAUM +
Nová aréna nabízí kapacitu 19 080 míst k sezení, 42 sky boxů, 2 eventové boxy a celkem 1 736 businessových míst. Multifunkční aréna úspěšného tradičního hornorakouského klubu odpovídá národním i mezinárodním standardům. Výrazný, elegantně se zužující tvar arény připomíná diamant, přičemž je viditelný už z dálky. Identitu stadionu podtrhuje snadná rozpoznatelnost jak navenek, tak prostřednictvím jeho interiérů. Architektonické řešení arény je nadčasové, autentické a staví do popředí sport a diváky.
Zkosený kovový plášť arény, pečlivě přizpůsobený prostorovým požadavkům, snižuje vizuální výšku střechy arény a chrání atmosféru stadionu před vnějším prostředím, a to jak z akustického, tak světelného hlediska. Jedinečný tvar střechy a budovy charakterizuje tento kovový plášť, který je místy proražen žaluziemi, jež přivádějí světlo do interiéru budovy. Úroveň promenády je stíněna jednopodlažním kioskem a přilehlou pokojovou zónou. Supermoderní a účelnou arénu charakterizuje komplexní udržitelné myšlení s ohledem na sociální, ekonomické a environmentální aspekty.
Nový stadion Inter Milán (Itálie)
Autor:
Populous Holdings (v zastoupení Populous Limited)
Smyslem projektu je výstavba co nejmodernějšího udržitelného stadionu, který zajistí optimální dostupnost, nejlepší komfort a zázemí, jakož i vzrušující zážitek pro zapálené klubové fanoušky.
Nový stadion Inter Milán
Foto: Populous Holdings
Stadion bude obklopen zelení a vybaven prostory pro občerstvení. Najdeme zde obchody a další služby. Ve venkovním prostoru bude 365 dní v roce přístupná sportovní čtvrť s uvítacími prostory pro fanoušky a návštěvníky, která doplní okolní park. Projekt rovněž přispěje k rozvoji města, neboť nabídne vynikající spojení s centrem Milána a bude integrován do stávající infrastruktury.
Celý projekt se bude soustředit na představy a potřeby fanoušků Interu. Klub v tomto ohledu zahájil průzkum, do kterého se zapojí celá komunita Nerazzuri, aby zjistil její názory a stanoviska k navrhovanému novému domovu klubu. Ten bude probíhat souběžně s průběžným dialogem mezi klubem a zúčastněnými institucemi a subjekty.
L35 Arquitectos S.L.P.
L35 Arquitectos S.L.P. je mezinárodní architektonická, urbanistická a designérská kancelář s pobočkami v Barceloně, Madridu, Paříži, Miláně, Miami, Mexico City, Bogotě, Santiagu, Istanbulu a Abú Zabí.
Ateliér byl založen v roce 1967 a tvoří jej 25 partnerů a více než 200 odborníků. Specializuje se na širokou škálu typologií, včetně regenerace měst, staveb rezidenčních, kancelářských, pohostinských, maloobchodních, stadionů a sportovních zařízení.
Rozmanité využití odborných znalostí v oblasti rozsáhlých projektů se různým se odrážejí v ikonických realizacích, jako je stadion Santiago Bernabéu v Madridu, i v probíhajících projektech jako kulturní a sportovní komplex El Campín v Bogotě, stadion Bolívar v La Pazu, proměna nábřeží v Toulonu na jihu Francie nebo rekonstrukce nádraží Termini v Římě.
L35 Arquitectos S.L.P. stojí také za obdivovaným římským nádražím Termini.
Foto: Simon Garcia
Coby studio, navrhující projekty ve více než 40 zemích, přistupuje L35 Architects ke každé zakázce s důrazem na spolupráci a dialog s klienty a partnery, který je rovněž kladen na designové mistrovství a zároveň pohodu uživatelů.
Více na stránkách studia.
Studio Perspektiv s.r.o. a OFIS arhitekti d.o.o.
Architektonické studio Perspektiv v roce 2015 založili architekti Martin Stára a Ján Antal. Studio je založené na multidisciplinárním přístupu a vysoce specializovaných týmech s více než 60 profesionály, kteří se zaměřují na tři hlavní typologie – Interior (kanceláře a další druhy komerčních realit) Architecture (rezidenční projekty, občanská vybavenost a mezinárodní soutěže) a Planning (urbanismus). Kvalitu práce studia ocenilo již více než 20 tuzemských i mezinárodních soutěží, např. FRAME Award, Dezeen Award, German Design Award, Interiér roku a další.
Od svého vzniku se slovinská firma OFIS arhitekti zabývá zkoumáním prostorových vztahů v různých měřítkách a kontextech. Většina její práce vzešla z vítězných návrhů v různých soutěžích, včetně stavby studentského bydlení na Route des Petits Ponts v Paříži a fotbalového stadionu Bate Arena v Bělorusku.
Mezi realizovanými projekty studia jsou stavby od veřejných, sportovních, kulturních a náboženských budov až po jednopodlažní i vícepodlažní bydlení.
Nadnárodní profesionální firma specializující se na inženýrství, architekturu a poradenství, kterou v roce 1957 založil Rafael Escolá ve španělském Bilbau. S více než 5 300 zaměstnanci 70 národností působí celosvětově ve více než 45 kancelářích a realizuje projekty ve více než 125 zemích.
Udržuje zaměstnaneckou strukturu s 979 partnery, což podporuje kulturu spolupráce zaměřenou na angažovanost klientů a udržitelná řešení. Mezi klíčové oblasti služeb patří energetika, infrastruktura, zdravotnictví, rozvoj měst a správa životního prostředí, přičemž klade důraz na inovace a multidisciplinární odbornost.
IDOM, uznávaná jako špičková mezinárodní projekční firma, kombinuje technickou dokonalost se strategickým poradenstvím při řešení komplexních výzev ve veřejném i soukromém sektoru. Více na stránkách společnosti IDOM
JKMM Arkkitehdit Oy a SADAR+VUGA d.o.o.
JKMM Architects je integrovaná designérská kancelář zabývající se architekturou, interiérovou architekturou, urbanistickým designem, designem nábytku, grafickým designem a uměním. JKMM sídlí v Helsinkách a vytváří novou generaci moderního finského designu. JKMM založili v roce 1998 Asmo Jaaksi, Teemu Kurkela, Samuli Miettinen a Juha Mäki-Jyllilä
SADAR+VUGA založili Jurij Sadar a Boštjan Vuga v roce 1996. V uplynulých dvou desetiletích byla společnost inkubátorem kritické evropské architektonické praxe zaměřené na otevřený, inovativní a integrovaný architektonický design a urbanismus. Za své projekty získala kancelář řadu ocenění a osmkrát byla nominována na cenu Miese van der Rohe.
gmp Architekten (Gerkan, Marg a partneři) je celosvětově uznávaná architektonická kancelář, kterou v roce 1965 v Hamburku založili Meinhard von Gerkan a Volkwin Marg.
Portfolio společnosti gmp s téměř 500 dokončenými projekty ve 23 zemích zahrnuje letiště, stadiony, koncertní haly, kancelářské budovy, mosty, muzea a územní plány. Firma uplatňuje generální přístup, dohlíží na projekty od konceptu až po návrh interiéru a klade důraz na jednoduchost, konstrukční řád a udržitelnost.
Kongresový sál v Rimini
Foto: gmp International GmbH
Společnost získala více než 600 architektonických ocenění, včetně více než 400 prvních cen, a vedou ji její zakladatelé spolu s výkonnými partnery. V roce 2008 založila společnost gmp Akademii pro architektonickou kulturu, která podporuje architektonickou diskusi a mladé architekty po celém světě. Více na stránkách společnosti gmp International GmbH.
Zaha Hadid Architects
Zaha Hadid Architects (ZHA) nově definovala architekturu 21. století díky svému repertoáru projektů, které uchvátily představivost po celém světě.
Kancelář, kterou založila Zaha Hadid, je jedním z nejinovativnějších architektonických studií na světě - a to již téměř 50 let. Těchto pět desetiletí podrobného výzkumu se zapsalo do projektů ZHA, mezi něž patří olympijské vodní centrum v Londýně, stadion Al Janoub pro mistrovství světa ve fotbale a mezinárodní fotbalové centrum v Číně.
Centrum Hejdara Alijeva
Foto: Iwan Baan
V současné době vyvíjí projekty ve 34 zemích na šesti kontinentech - tým 500 odhodlaných profesionálů společnosti ZHA kombinuje průkopnická konstrukční řešení s ekologicky šetrnými materiály a udržitelnými stavebními postupy, aby splnil přání každé nové generace. Více na stránkách ZHA.
Populous Holdings
Populous Holdings, Inc. je globální architektonická a projekční firma, která se specializuje na sportovní zařízení, arény, kongresová centra a plánování a projektování velkých speciálních akcí. Založena jako nezávislá firma v roce 2009.
Je uznávána jako jedna z největších architektonických firem na světě. Firma je známá jako průkopník nové éry navrhování sportovišť, zejména počínaje Oriole Park at Camden Yards v Baltimoru v 90. letech 20. století, který ovlivnil design mnoha moderních baseballových parků integrací místní historické estetiky a inovativních prvků.
Vizualizace budoucího stadionu Aramco v saudskoarabském Khobaru
Foto: Populous Holdings
Společnost sídlí v Kansas City, poskytuje služby klientům po celém světě a realizuje projekty, které kombinují architektonické inovace s prostředím zaměřeným na fanoušky a komunitu. Více na jejích webových stránkách.
Fenwick Iribarren Architects
Společnost Fenwick Iribarren Architects, kterou v roce 1990 založili architekti Mark Fenwick a Javier Iribarren, se stala jednou z největších španělských architektonických firem. Kancelář sídlí ve španělském Madridu a získala významné mezinárodní i národní uznání za velké množství významných projektů různorodého zaměření.
V průběhu svého vzestupu byla na mezinárodní úrovni mnohokrát oceněna za udržitelnou architekturu, zejména v případě stadionů pro mistrovství světa 2022, kdy přišla s přelomovým stadionem 974 jako prvním rozebíratelným stadionem na světě.
Architektonický tým v plné práci
Foto: Fenwick Iribarren Architects
Díky profesionalitě studia se jeho klienti, se kterými spolupracovalo, stále vracejí k jejich službám na svých dalších projektech. Více na webových stránkách studia.
querkraft architekten zt gmbh a RAUM +/RAUMKUNST ZT GmbH
Querkraft Architekten ZT GmbH je architektonická kancelář se sídlem ve Vídni, kterou v roce 1998 založili Jakob Dunkl, Gerd Erhartt a Peter Sapp (do roku 2004 byl partnerem Michael Zinner). Firma zaměstnává přibližně 45 odborníků a realizovala více než 100 projektů, soutěží a staveb na domácím i mezinárodním poli .
RAUM +, dříve známé jako RAUMKUNST ZT GmbH, je architektonické studio založené v roce 2008 architekty Christine Diethör a Haraldem Fuxem. Studio sídlí ve Vídni v Rakousku a specializuje se na různorodé projekty, včetně sportovních zařízení, bydlení, vzdělávání a rekonstrukcí. Rebranding na RAUM + v roce 2024 odráží jejich rozšířené odborné znalosti a inovativní přístup k architektuře.